Hall of Fame

Last Name   First Name Sport Athlete/Coach       Grad.     Year Inducted
Ashton Angie Achs Softball Athlete 1949 1968
Doolin Daniel Cross Country Athlete 1957 1968
Haag Sharyn Benek Track Athlete 1963 1968
Hansen Jack Basketball Athlete 1947 1968
Oliver Edward Football Athlete 1950 1968
Samsel Benjamin Baseball Athlete 1945 1968
Skinner Georgianna Brodish Basketball Athlete 1959 1968
Stark James Wrestling Athlete 1962 1968
Stockman George Track Athlete 1961 1968
Williams Irene Brodisch Hockey Athlete 1958 1968
Bader Albert Baseball Athlete 1951 1969
Budney Karen Vickers Hockey Athlete 1964 1969
Ejdys Leonard Track Athlete 1942 1969
Ellis Ray Wrestling Athlete 1960 1969
Franz Robert Basketball Athlete 1955 1969
Mahoney William Cross Country Athlete 1964 1969
Mudie Sue Call Softball Athlete 1961 1969
Mudie Samuel Football Athlete 1958 1969
Muller Florence G. Gerhart Track Athlete 1929 1969
Stiller Carole Bredbenner Basketball Athlete 1962 1969
Adams Thomas Track Athlete 1937 1970
Hansen Dolores Tilley Hockey Athlete 1951 1970
Hughes Jeff Cross Country Athlete 1963 1970
Kersey Joan Softball Athlete 1960 1970
Lake Robert Football Athlete 1955 1970
Scheible Betty Bound Track Athlete 1939 1970
Sills Diane Muller Basketball Athlete 1961 1970
Slater Edward Wrestling Athlete 1965 1970
Weikel Jerry Basketball Athlete 1957 1970
Whitfield Robert Baseball Athlete 1952 1970
Bowman Juanita May Basketball Athlete 1957 1971
Conn Curtis Baseball Athlete 1958 1971
Eichorn Richard Cross Country Athlete 1966 1971
Fisher Herbert Track Athlete 1934 1971
Jackson Lea Wrestling Athlete 1959 1971
Kellogg Edith Stuhitrager Hockey Athlete 1941 1971
Robinson Harold Football Athlete 1938 1971
Schuldaski Lilyan Rink Softball Athlete 1960 1971
Suder John Basketball Athlete 1966 1971
Whitaker Cheryl Reiprich Track Athlete 1962 1971
Birnbrauer Robert Swimming Athlete 1967 1972
Call Dorothy Doyle Hockey Athlete 1941 1972
Drueding William Football Athlete 1961 1972
Gniewek Edwin Cross Country Athlete 1966 1972
Hart William Track Athlete 1949 1972
Incollingo Genevieve Stewart Track Athlete 1962 1972
Kirk John Basketball Athlete 1959 1972
Pinto Bernice Montgomery Basketball Athlete 1960 1972
Ridge Alvin Wrestling Athlete 1962 1972
Santee Aileen Plunkett Softball Athlete 1960 1972
Trapp Robert Baseball Athlete 1946 1972
Bennett William Track Athlete 1965 1974
Bogan James Baseball Athlete 1967 1974
Bojczuk Roman Cross Country Athlete 1966 1974
Congdon Pamela Esposito Softball Athlete 1961 1974
Connelly Lee Track Athlete 1959 1974
Dreuding James Wrestling Athlete 1962 1974
Hanrahan Bonita Keller Hockey Athlete 1959 1974
Pittam Diane Jones Swimming Athlete 1969 1974
Plummer Linda Bussey Track Athlete 1968 1974
Resch  Nancy Livesey Basketball Athlete 1968 1974
Rutecki Henry Basketball Athlete 1958 1974
Scott Richard Football Athlete 1954 1974
Zdanowicz William Soccer Athlete 1968 1974
Allahand James Cross Country Athlete 1969 1976
Brady Jean Smith Hockey Athlete 1951 1976
Bredbenner Ronald Basketball Athlete 1958 1976
Connelly Eugene Football Athlete 1951 1976
Duffy Dr. Kent Swimming Athlete 1971 1976
Gourley James Baseball Athlete 1961 1976
Koch Sharon Cox Track Athlete 1970 1976
Luszczak Myron Soccer Athlete 1970 1976
Malloy Patricia Tither Softball Athlete 1954 1976
Scotton Larry Wrestling Athlete 1968 1976
Anderson Doris Ely Basketball Athlete 1942 1988
Becton Christopher Track Athlete 1977 1988
Colteryahn Fred Wrestling/F-ball Trainer 1966-2001 1988
Cooling Thelma Vandegrift Hockey Athlete 1940 1988
Deans Hugh M. Football Athlete 1944 1988
DiRugeris Edward A. Basketball Athlete 1975 1988
Gates Mabel Ridge Basketball Athlete 1938 1988
Klebe Jack W. Football Athlete 1965 1988
Kreider John Football Athlete 1978 1988
Martin Carl Basketball Coach 1965-80 1988
McGoldrick Betty Newby Hockey Athlete 1975 1988
Reiprich Bruce A. Baseball Athlete 1974 1988
Sagrati Ruth Matlack Softball Athlete 1949 1988
Sanson Dr. John Service Team Doctor 1952-87 1988
Scotton Thomas Wrestling Athlete 1974 1988
Smith Walter Football Athlete 1951 1988
Snell Elizabeth Softball Coach 1959-71 1988
Voelmle Marianne Schreiber Hockey Athlete 1975 1988
White Mildred VanSant Hockey Athlete 1943 1988
Arrington Delphine Crump Track Athlete 1975 1989
Bardsley Dr. James All Sports Service 1967-73 1989
Clee David Sr. Wrestling Athlete 1964 1989
DiRugeris Joanne Markowski Swimming Athlete 1975 1989
Hellyer Jesse Basketball Athlete 1981 1989
Jackson Addie Crump Basketball Athlete 1983 1989
Messinger John E. All Sports Coach 1948-52 1989
Muller Florence G. Gerhart Basketball Coach 1956-73 1989 
Reber Annette H. Hockey/Softball Coach 1958-84 1989
Reimer George All Sports Coach 1932-41 1989
Rhiel Robert All Sports Coach 1953-70 1989
Schnably Michael Tennis Athlete 1982 1989
Scioli Charles Football Athlete 1954 1989
Shaup Robert All Sports Coach  1955-69 1989
Smith Helen M. All Sports Coach  1937-43 1989
VanHorn Marlon J. Football Coach  1948-64 1989
Villanueva Javier Soccer Athlete 1980 1989
Wetherhold Norwood All Sports Coach  1941-47 1989
Williams Kirk Track Athlete 1975 1989
Crews Tyrone Football Athlete 1975 1990
Dougherty Richard Service Sports Editor  1954-90 1990
Gibbons Carol McGoldrick Hockey Athlete 1978 1990
Nugent Cathy Track Athlete  1981 1990
Keener Eileen Dunkerley Hockey Athlete 1946 1990
LaCroix Ralph Swimming Athlete 1980 1990
McCulloch Malcom Track Coach  1977-82 1990
Mudie Charles R. Football Athlete 1940 1990
Ridge Valerie Basketball Athlete 1984 1990
Scotton Steven Wrestling Athlete 1976 1990
Shultz George Basketball Coach  1974-84 1990
Sware Thelma Pressell Hockey Athlete 1948 1990
Tettemer Norman B. Track Athlete 1939 1990
Allahand James Track Athlete 1969 1991
Arnold Catherine Schieigh Hockey Athlete 1954 1991
Briar Kelly  Basketball Athlete 1983 1991
Coates Raleigh Track Athlete 1968 1991
Devlin Jerry Track Athlete 1968 1991
Ellis James Track Athlete 1968 1991
Gosik Mark Baseball Athlete 1981 1991
Gryniewicz Ronald J. Soccer Athlete 1980 1991
Price Eric M. Football Athlete 1978 1991
Udowenko Alex Basketball Athlete 1978 1991
Wilson Howard Wrestling Athlete 1982 1991
Ellzy Stephen Marc Basketball Athlete 1983 1994
Hoagland Michael H. Football Athlete 1968 1994
Koszowski Adam Tennis Athlete 1986 1994
Laird Sue Soccer Athlete 1987 1994
Lehr Charles A. Football Athlete 1940 1994
Ody Arnold D. Long Service Coach 1949-87 1994
Parker Albert N. Football Athlete 1954 1994
Scotton Danny E. Wrestling Athlete 1978 1994
Stewart James Wrestling Athlete 1987 1994
Williams Robert Track Athlete 1976 1994
Youngblood Mary Beth Soccer Athlete 1987 1994
Beltran Karen Sock Softball Athlete 1990 1999
Fogarty Dona Hurley Tennis Athlete 1980 1999
Geller Dawn Jaffee Soccer Athlete 1989 1999
Harris Mark Basketball Athlete 1989 1999
Hart Robert Long Service Coach, A.D.  1975-99 1999
Howard Fred Track Athlete 1986 1999
Howard Tyrone Wrestling Athlete 1989 1999
Maxwell Letty Wright Track Athlete 1988 1999
Mudie Charles Football Athlete 1963 1999
Mudie Robert Football Athlete 1961 1999
Murphy Nina McElroy Softball Athlete 1986 1999
Pittam Diane Jones Track Coach 77-83, 87-89 1999
Pollitt Karen Parker Basketball Athlete 1980 1999
Scotton Jeff Wrestling Athlete 1984 1999
Smith Lisa Scipione Track Athlete 1989 1999
Spigelman Brett Diving Athlete 1981 1999
Tancredi Tony Baseball Athlete 1967 1999
Warman Angela Palma Diving Athlete 1990 1999
Wethman Bill Football Athlete 1970 1999
Zack Ed Bucky Baseball Coach  1966-70 1999
Aldrich Ed Football Athlete 1982 2001
Brambani Scott Wrestling Athlete 1975 2001
Butler Jim Diving Coach 1984-96  2001
Collins Andrew Track Athlete 1992 2001
Daut Harry Baseball Athlete 1982 2001
Davis Tim Basketball Athlete 1989 2001
Ducoff Amy Tennis Athlete 1989 2001
Ellzy Michael Basketball Athlete 1993 2001
Luszczak Walter Soccer Athlete 1970 2001
Munford Lauren Collette Basketball Athlete 1989 2001
Pacenski Erika Softball Athlete 1990 2001
Pale Angela Diving Athlete 1994 2001
Quinn Chris Golf Athlete 1988 2001
Ray Glen Baseball Athlete 1962 2001
Reich Russell Cross Country Athlete 1989 2001
Ridge Jon Football Athlete 1992 2001
Sondej Lisa Volleyball Athlete 1994 2001
Staats Dan Football Athlete 1964 2001
Synowlec Cheryl Stubenbort Soccer Athlete 1990 2001
Whalen Mike Swimming Athlete 1990 2001
Dettmer William A. 'Pop' Long Service   1944-84 2003
Dumin Eileen Hockey Athlete 1975 2003
Dunn Jack Wrestling Coach 1969-97 2003
Hinkin Deanann Softball Athlete 1965 2003
Hofmann Ralph Soccer Coach 1982-97 2003
Kellerman Steve Baseball Athlete 1968 2003
Kirby Joe Swimming-Boys Coach 15 Years 2003
Kohler Bill Basketball Athlete 1981 2003
Lynn Brigham Basketball Athlete 1970 2003
Matthews Cynthia Martin Softball Athlete 1973 2003
McFadden  Robert Cross Country Athlete 1976 2003
McLaughlin Dennis Golf Athlete 1998 2003
Minguez Al Volleyball Athlete 1996 2003
Mocknatch Alex Football Athlete 1966 2003
Palmer Cary Wrestling Athlete 1988 2003
Peterson Lynn Pfender Track Athlete 1975 2003
Rothwell Sue Fricker Swimming Athlete 1981 2003
Tomlinson Maurice Long Service   25 Years 2003
Warwick Karen Liney Tennis Athlete 1981 2003
Wisniewski Walt Football Athlete 1964 2003
Worthen Ken Track/XC Coach 1975-98 2003
Blaszczyk John Baseball Athlete 1971 2005
Bolsover Nancy   Softball Athlete 1976 2005
Breiner Larry Baseball Coach 1965-2005 2005
Connelly Linda Robbins Tennis Coach 1979-90 2005
Liberto Kim Dicesare Hockey Athlete 1984 2005
Dietz Eric  Baseball Athlete 1971 2005
Downey Bob Basketball Athlete 1984 2005
Hanks Sandy Crowder Softball Athlete 1967 2005
Howard Matt Track Athlete 1988 2005
Margerum Frank Diving Athlete 1993 2005
Meehl Lew Soccer Coach 13 Years 2005
Palamarchuk Steve Long Service   1958-86 2005
Puskas Dana Swimming Athlete 1996 2005
Stewart Mike Wrestling Athlete 1986 2005
Webb Solomom Wrestling Athlete 1993 2005
Williams Mark Basketball Athlete 1981 2005
Ziemba Jim Cross Country Athlete 1991 2005
Distel Denise Harmon Softball Athlete 1988 2007
Dumin  Mike Wrestling Athlete 1973 2007
Dunn Erin Swimming Athlete 1999 2007
Fore Darius Football Athlete 1982 2007
Gramiak Mike Baseball Athlete 1972 2007
Karwacki Deborah Krause Cross Country Athlete 1993 2007
Leh Christopher Cross Country Athlete 1981 2007
Lowe Ed Diving Athlete 1981 2007
Markowski Bill Diving Athlete 1980 2007
Mashore Derrick Football Athlete 1975 2007
Puskas  Allison Swimming Athlete 2000 2007
Quinn Henry (Hank) Golf Coach 1983-2002 2007
Resh Ken Volleyball Athlete 2000 2007
Tepper Dawn Krause Cross Country Athlete 1993 2007
Wargo Joan Williams Hockey Athlete 1974 2007
Zelonis Anne Soccer Athlete 1989 2007
Asman Chuck Baseball Athlete 1984 2009
Briar John Swimming Athlete 1980 2009
Clayton Kristen Hockey Athlete 1999 2009
Clee Dori  Hockey Athlete 1997 2009
Fanning Joe Long Service   1987-2002 2009
Ferriola Larry Soccer Athlete 1989 2009
Houston Alex Football Athlete 1997 2009
Hyde Caitlin Swimming Athlete 2002 2009
Lewis Krishan Basketball Athlete 1998 2009
McFadden  Chris Track Athlete 1996 2009
Mintz Hillary Tennis Athlete 2003 2009
Paone John Baseball Athlete 1979 2009
Per Shelly Basketball Coach 1969-2003 2009
Regan Bridget Swimming Athlete 2002 2009
Schueller Ted Swimming Coach 30 years 2009
Stancil Shauntae Basketball Athlete 1995 2009
Stancil T J  Football Athlete 2000 2009
Tu  Amanda Softball Athlete 2000 2009
Webb Adam Wrestling Athlete 1996 2009
Tu  Samantha Softball Athlete 2000 2011
Tu  Heather Softball Athlete 1999 2011
Milavsky-Brander Amy Swimming Athlete 1986 2011
Hartman Valerie Swimming Athlete 1983 2011
Evans Kim Track & Field Athlete 1989 2011
Thompson-Rush Christina Track & Field Athlete 1990 2011
Richardson Tycinia Track & Field Athlete 1990 2011
McCoy-Gibson Cherrissa Basketball Athlete 2001 2011
Davis Brandon Basketball Athlete 2005 2011
Rodgers Joe Football Athlete 2005 2011
Downey Tim Football Athlete 1986 2011
Gordon Jamar Wrestling Athlete 1994 2011
Howard Jerry Track & Field Athlete 1981 2011
Garber Paul Baseball Athlete 2011 2011
Boell Jim Wrestling Athlete 1998 2011
Hinricks Carl Football Athlete 1981 2011
McKenna Mike Swimming Athlete 1980 2011
Cooper Jimmy Track & Field Athlete 1987 2011
Austin Dante' Track & Field Athlete 1987 2011
Hartman Anthony (Gus) Diving Athlete 1989 2011
           

 




agape